Home
ˇ
Artykuły
ˇ
Forum
ˇ
Szukaj
Listopada 21 2024 16:48:13
Nawigacja
Home
Artykuły
Downloads
Forum
Kontakt
Linki
Galeria fotografii
Szukaj
Oferta agroturystyczna
Odwiedzający
Twoje IP: 3.146.34.148
Ostatnie fotografie
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online
Zarejestrowanch Uzytkowników: 45
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik:
Merle11
Ostatnie Artykuły
Zwiedzanie - trasa r...
Historia terenów gminy
Zabytki na terenie g...
Położenie ...
Rezerwaty
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Zima nad rzeką ...
X Spływ Kajakowy Bug...
Euro2012 - szanse Po...
Nadbużańskie klimaty...
Najciekawsze Tematy
Nadbużańskie klim...
[3]
Zima nad rzeką ...
[2]
X Spływ Kajakowy ...
[0]
Euro2012 - szanse...
[0]
Reklama
Ogólnie: co my tu mamy ??
Rzeka Bug, tu już; jest raj dla amatorów wędkowania. Bug bardzo często zmienia koryto co spowodowało, że jest otoczony starorzeczami zwanymi przz nas jamami, które są równie atrakcyjne wędkarsko co i sama rzeka. Sama Wola Uhruska jest otoczona przez rezerwaty czapli siwej, żółwia błotnego, i inne chroniące unikatową faunę (np. bobry) i florę (np. rosiczki) tych terenów.
Sobiborski Park Krajobrazowy
Wśród podmokłych terenów Parku znakomite warunki rozwoju znalazły płazy i gady. Spośród tych ostatnich na szczególną uwagę zasługuje silnie zagrożony w całej Polsce żółw błotny. W rejonie parku bytuje i pomyślnie przechodzi cały cykl reprodukcji najliczniejsza w Europie środkowej populacja tego gatunku, której liczebność szacowana jest na ponad 300 osobników.
Także wśród bytujących w wodach SPK ryb napotkać można gatunek bardzo rzadki, wpisany do czerwonej ksiegi ginących zwierząt Europy. Jest to niepozorna strzelba błotna bytująca w torfowiskach i niewielkich rzeczkach.
Równie bogata, choć słabo poznana jest fauna zwierząt bezkręgowych. Przeprowadzone w ostatnich latach wstępne badania motyli wykazały obecność wielu niezmiernie rzadkich gatunków. Dla niektórych a nich Sobiborski Park Krajobrazowy jest jedynym stanowiskiem w kraju.
Spośród zwierząt występujacych w SPK 16 gatunków zostało wpisanych do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt jako gatunki rzadkie, zagrożone lub ginące. Niewielki stopień przekształcenia środowiska, trudno dostępny teren i duże zróżnicowanie warunków siedliskowych decydują o bogactwie faunistycznym Parku. O "dzikości" terenu świadczy chociażby stała obecność kilku rodzin wilków. Podmokłe drzewostany stanowią ostoję kilkudziesięciu łosi. Na większości jezior spotyka się żeremia bobrowe. Dosyć często obserwowane są również ślady obecności wydry. Bardzo bogata jest awifauna lęgowa Parku. O jej cenno¶ci zdecydowała obecno¶ć wielu gatunków ptaków ¶rodowisk wodnych i podmokłych oraz ptaków drapieżnych. Dotychczas udokumentowano lęgi ponad 130 gatunków ptaków. Przed kilku laty osiedliła się tutaj para bielików. Skraje podmokłych drzewostanów zamieszkuje kilka par orlików krzykliwych, para kań czarnych i para puchaczy. Kilka lat temu odnaleziono gniazdo niezwykle rzadkiego drapieżnika - gadożera. Mimo, że zostało ono opuszczone, obserwacje ptaków w latach następnych pozwalaj± mieć nadzieję, że ptak ten nie opu¶cił Parku bezpowrotnie. Podmokłe tereny - miejsca żerowania i zakładania gniazd, s± podstaw± pomy¶lnych lęgów dla sze¶ciu par czarnych bocianów i kilku par żurawi. Na podkre¶lenie zasługuje gniazdowanie rzadkiej w tej czę¶ci Polski kaczki - g±goła, który gniazda zakłada w starych dziuplastych drzewach. Pocieszaj±ce jest również utrzymywanie się licz±cej kilkadziesi±t osobników populacji gin±cego w kraju cietrzewia. Na kilku torfowiskach wysokich obserwuje się corocznie po kilkana¶cie kogutów.
(tekst w trakcie obróbki)
Dodane przez
a
dnia września 01 2005 20:27:39 ˇ 0 Komentarzy ˇ 416 Czytań
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.
Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.
Brak ocen.
Flash Zegar
Logowanie
Login
Hasło
Zapamiętaj mnie
Rejestracja
Zapomniane hasło?
Losowe Zdjęcie
Szczerklina piaskowa (Ammophila sabulosa)
Inne
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.
ergoblin
04/10/2006 21:22
good site, good short contents of the good work. I have loved your site
a
24/08/2006 14:43
Aktywacja, logowanie itp. włączona ze względu na spamerów - nie było innej siły na nich (banowanie jeszcze, ale tego tu nie widać)
Salmo_Salar
07/05/2006 17:48
cytuję: wie ktos moze jakie ryby plywaja w Bugu w okolicy Białej podlaskiej koniec cytatu W okolicy, dobre. A nie lepiej poszukać jakiś artykułów niż zadawać takie durnowate pytania??
a
05/04/2006 07:54
czas jechać na rybki - wiosna
Junior
04/04/2006 18:19
witam, wie ktos może jakie ryby pyłwaja w Bugu w okolicy Białej podlaskiej
Archiwum
2005-2006 by
aureli-On
729613 Unikalnych wizyt
Powered by
v6.00.307 © 2003-2005